CZY ELEKTRYCZNE TIR-Y TO PRZYSZŁOŚĆ TRANSPORTU?
Elektryczne ciężarówki w miastach i transporcie regionalnym
Cały czas myśli się o tym, jak zmniejszyć negatywny wpływ transportu kołowego na środowisko, ponieważ zapotrzebowanie na przewóz towarów jest coraz większe. Z tego powodu niektóre firmy zaczęły produkować samochody ciężarowe o napędzie elektrycznym. Mogą one transportować towary budowlane, spożywcze i wiele innych, a nawet służyć jako śmieciarki. Elektryczne ciężarówki sprawdzą się szczególnie w zatłoczonych miastach, gdzie bardzo ważna staje się dbałość o czyste powietrze i unikanie nadmiernych hałasów.
Ciężkie pojazdy o napędzie elektrycznym można będzie wykorzystywać przede wszystkim w transporcie regionalnym, który jest najczęstszy na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu nastąpi znaczne ograniczenie zanieczyszczeń, jakie generuje cała branża transportowa. Oczywiście, aby takie ciężarówki mogły być stosowane powszechnie, konieczne jest stworzenie dostosowanej do nich infrastruktury obejmującej punkty ładowania oraz odpowiednio dużą przepustowość sieci elektroenergetycznych. Konieczne mogą okazać się również zachęty finansowe, aby wynajem TIR-ów o napędzie elektrycznym nie był droższy od wynajmu pojazdów ciężarowych o napędzie spalinowym.
Elektryczne ciężarówki zasilane bezpośrednio podczas jazdy
Użycie ciężarówek elektrycznych na dalsze trasy jest mało opłacalne, ponieważ tak duże samochody musiałyby dość często zatrzymywać się dla doładowania baterii. Dlatego pojawił się pomysł stałego zasilania TIR-ów elektrycznych przemierzających dalekie trasy. Zasilanie to mogłoby odbywać się poprzez sieć trakcyjną zamontowaną przy autostradzie i połączoną z pojazdem pantografem, trochę podobnie jak w przypadku miejskich tramwajów.
Po odłączeniu się od sieci ciężarówka czerpałaby moc z baterii wystarczających na przejechanie mniej więcej dwudziestu kilometrów. W przypadku awarii lub konieczności pokonania dłuższego dystansu bez dostępu do trakcji możliwe byłoby natomiast zasilanie za pomocą silnika spalinowego. Dzięki takiemu hybrydowemu rozwiązaniu wprawdzie nie zostają całkowicie wyeliminowane spaliny, ale można znacznie zmniejszyć ich ilość, co korzystnie wpływa na stan środowiska naturalnego i czystość powietrza.